Meet Teff: The New Super-food

Teff is the new tiny, grainy superfood everyone needs in their life. It has so many amazing benefits that you definitely need to make it a part of your daily meals. It is mostly grown in Ethiopia and is now becoming a world-popular food. Take a look at some of its benefits that will convince you to give it a try.

https://www.instagram.com/p/BdslshvhPQk/

Gluten-Free

The first thing all people will love about teff is that it’s gluten-free. Many individuals are facing problems with the intolerance of gluten, so having many options is the best thing to hear or read.

Supports the Immune System

Every single one of us could use a boost in the immune system. The teff grains do exactly that. If you have it on regular basis, your body will easier to fight off different conditions. This is all due to the rich vitamin and mineral content.

https://www.instagram.com/p/BnthgXAFRuH/

Better Bone Health

This grain is both a source of calcium and does not contain lactose. In other words, it can deliver the daily needs for calcium to people that are lactose intolerant. The small grains are very nutritious and protect the bone health.

Boosts Energy Levels

You will feel much more energized once you start eating teff. Copper is the main mineral that will help you out in this department.

View this post on Instagram

sevgili danışanlarımız,tatlı takipçilerimiz ve saygıdeğer fit team😀 sizleri bu akşam çok ama çok başarılı bir ürünle tanıştıralım🏆vee karşınızda sofralarınızın yeni lezzeti "TEFF"🙋ve faydaları geliyorrrr👉Hollywood yıldızlarının zayıflama programlarında ki yeni ajanı😉vejetaryenlerin protein destekçisi 👍ve sporcuların yeni gözdesi💪☺️teff çok büyük faydaları olan küçük bir dev😉🏆Demir ve lif açısından zengin olan teff, tam bir kalsiyum ve protein deposu. Bilinen en önemli faydaları ise şöyle: 🏆Önemli ölçüde protein, magnezyum, kalsiyum, fosfor, demir, tiamin ve C vitamini içerir. 🏆Glutensiz bir bitki olan teff çölyak hastalarının tüketebileceği bir besin deposu. 🏆Çok önemli bir amino asit kaynağı. 🏆Kan şekerini dengeliyor. Özellikle şeker hastaları için önemli bir insülin dengeleyici. 🏆Sindirim sistemini düzenliyor 🏆Kan dolaşımını düzenliyor, kalbimiz için çok faydalı. 🔥🔥🔥Metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor. 🏆Kansere karşı koruyucu özelliği bulunuyor. Teff nasıl yenir? Un ve tahıl halinde bulunabilen teff'i pek çok şekilde tüketebilirsiniz. Teff unuyla ekmek mayalayabilir,kek, muffin ve poğaçalar yapabilir hatta krep ve waffle tariflerini bile deneyebilirsiniz.tahılından ise yemeklerinizi veya salatalarınızı kombinleyebilirsiniz👍👍biz bu gece sizler için yeni bir tarif deniyoruz 😀bakalım nasıl olucak😀😀

A post shared by fit'n Co (@fitncobyozge) on